Proszę czekać...

Dlaczego medycyna chińska działa?

 

Odpowiedź jest zaskakująco prosta — efekty medycyny chińskiej zostały dokładnie uzasadnione przez naukowców.

Dla kogoś może to być niespodzianka, ale doświadczenie, które kształtowało się i sprawdzało przez tysiące lat, nie mogło okazać się fikcją. Na szczęście nowoczesna nauka posiada dość rozległą wiedzę na temat funkcjonowania organizmu człowieka, a wciąż rozwijające się metody badań dają nam coraz więcej informacji. Dzięki temu jesteśmy już wystarczająco przygotowani, aby zrozumieć, jak działa medycyna chińska.

Jak zatem działa medycyna chińska? Co się dzieje przy ukłuciu igłą?

  1. Stymuluje się produkcja endorfin (zwanych inaczej hormonami szczęścia), które mają mocne działanie znieczulające i pozytywnie wpływają na stan emocjonalny. Dlatego akupunktura jest stosowana do leczenia bólu, niezależnie od powodu jego powstania. W dodatku poprawa stanu emocjonalnego jest bardzo ważna w leczeniu depresji o różnym podłożu, zaburzeń snu i zespołu abstynencji przy uzależnieniach.
  2. Do krwi uwalniany jest kortyzol, wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Zalicza się go do hormonów stresu i ma on działanie przeciwzapalne. Oprócz tego bierze udział w regulacji przemiany białka, tłuszczu i węglowodanów.
  3. Zwiększa się lokalny przepływ krwi, otwierają się naczynia włosowate. Wskutek tego wzrasta dotlenienie tkanek, dostarczanie do nich substancji odżywczych i wypłukiwanie produktów przemiany materii.
  4. Dzięki poprawie krążenia zwiększa się zdolność tkanek do wchłaniania witamin, minerałów i środków leczniczych.
  5. W ciągu zaledwie kilku minut zaczyna się rozluźnienie mięśni.  

Jednocześnie, działając na odpowiedne punkty, można docelowo rozluźniać mięśnie naczyń krwionośnych (powodując obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego), mięśnie przepony, jelit lub oskrzeli. W arsenale specjalisty medycyny chińskiej są metody umożliwiające regulację produkcji śluzu i innych płynów organizmu, prędkości przemiany materii i wiele innych. Co więcej, regulując intensywność działania i dobierając odpowiednie sposoby oddziaływania na punkty docelowe, taki specjalista znacznie poszerza swoje możliwości wpływu na organizm pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, są one tak szerokie, że obejmują całą dziedzinę wiedzy zwanej medycyną chińską.

Nie oglądając się na duży postęp w dążeniu do zrozumienia działania medycyny chińskiej, warto podkreślić, że nie wszystkie, a można nawet rzec, że wielu jej pozytywnych efektów nie udało się wytłumaczyć. Jest to jak najbardziej naturalny stan rzeczy. Trudno bowiem wyjaśnić kształtowane przez tysiące lat praktyki za pomocą osiągnięć technicznych sprzed zaledwie kilku wieków. Niemniej jednak, nie ma wątpliwości, że działanie medycyny chińskiej będzie z czasem jeszcze bardziej zrozumiałe dla lekarzy i naukowców. W tym momencie pozostaje nam jedynie uznać, że jest to sposób zarówno skuteczny, jak i bezpieczny, oczywiście w rękach doświadczonego specjalisty.


Natalia Szczurko, Andrzej Lanskoruński

Uwaga! Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone. Każda publikacja jego treści (również zamieszczanie w internecie) w całości lub częściowo bez zgody autorów jest działaniem niezgodnym z prawem.

Category
MEDYCYNA CHIŃSKA

Centrum ozonoterapii Bydgoszcz 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.